شما در حال مشاهده هستید 7 نکته در طراحی آسانسور که پیش از خرید باید توجه کنید

7 نکته در طراحی آسانسور که پیش از خرید باید توجه کنید

با توجه به اینکه در حال حاضر، آسانسور به عنوان بخش مهمی در یک پروژه­ ساختمانی به شمار می­آید، توجه به نکات مربوط به طراحی آسانسور، بسیار حائز اهمیت است.

متاسفانه، در بیشتر مواقع آسانسورها نادیده گرفته می­شوند، در حالی که اگر آسانسور یک ساختمان به درستی کار نکند، همان­قدر که افراد آن ساختمان می­توانند از قطعی برق یا آب و گاز عصبی شوند، عصبی خواهند شد و به دنبال تعمیر و رفع سریع مشکل خواهند بود. به همین جهت یک طراح آسانسور همیشه در تلاش است که بهترین آسانسوری را طراحی کند که با پروژه ساختمانی مورد نظر، سازگار است. از سوی دیگر، باید بدانید که طراحی آسانسور یک سری عوامل و نکات واحد را در برنمی­گیرد و هر آسانسوری برای هر ساختمانی باید بر اساس شرایط و نوع پروژه، ویژگی­های خاص و منحصربه­فردی داشته باشد؛ البته کاملا درست است که ماهیت عملکرد آسانسورها در جابجایی افراد یا اشیاء است، اما نمی­توان از تفاوت­هایی که انواع آسانسور در بحث طراحی دارند نیز چشم­پوشی کرد. بنابراین اولین چیزی که باید در ورد آن بدانید، این است که چرا طراحی آسانسور سخت است؟ یا اینکه اگر طراحی آسانسور به درستی انجام شود، می­تواند چه مزایای را با خود به دنبال داشته باشد؟.. از همین رو در ادامه پاسخ به این سوالات، قصد داریم 7 نکته مهم در طراحی آسانسور را بیان کنیم که پیش از خرید باید به آن­ها توجه داشته باشید.

چرا طراحی آسانسور سخت است؟

دو فاکتور مهم یعنی توجه بالا در طراحی و دقت به اجرای جزئیات، سبب می­شوند که کلیت طراحی آسانسور یک فرآیند سخت و تخصصی به شمار آید که هر فردی قادر به انجام آن نیست. به عنوان مثال اولین عاملی که در طراحی آسانسور باید در نظر گرفت، اندازه و نوع ساختمان است که در یک طراحی ساده، صدها تصمیم را به ارمغان می­آورد. به طوری که اگر آسانسور برای بیمارستان باشد، نیاز به فضای بیشتری دارد یا اگر برای برای کشتی­های کروز طراحی شده باشد، باید قابلیت مقاومت در برابر فرورفتگی و غلتیدن کشی در اثر آب و هوای بد را داشته باشد. در واقع همین شرایط است که طراحی هر آسانسور را منحصربه­فرد می­سازد و منجر به سخت شدن کار می­شود.

مزایای طراحی درست آسانسور چیست؟

کاملا بدیهی است که اولین و مهم­ترین مزیت طراحی خوب آسانسور، این است که می­توان از امنیت بالای آن در عملکردش اطمینان بیشتری داشت. در حالت کلی آسانسورهایی که به درستی طراحی شده باشند، چه به لحاظ ظاهری و چه به لحاظ عملکردی، مناسب هستند و می­توانند عمر طولانی­ هم داشته باشند.

یکی دیگر از مهم­ترین مزیت­هایی که طراحی درست آسانسور با خود به دنبال دارد، جلوگیری از خرابی­های پرهزینه است که در اغلب موارد افراد ملزم به اقدام سریع برای تعمیرات فوری هستند.

در واقع هرچقدر هم که سفر افراد با آسانسور کوتاه و سریع باشد، باز هم اینکه آسانسور خیلی کوچک یا خیلی زشت باشد، تجربه بدی را برای افراد ساختمان به دنبال خواهد آورد. چرا که آسانسور فضای بسته­ای است که به خودی خود می­تواند برای افراد ناخوشایند باشد و یک طراح موظف است که حداقل با طراحی درست و توجه به ضرورت­های موجود در طراحی مناسب، فضای آسانسور را برای کاربران، به محیطی قابل قبول تبدیل کند.

نکات مهمی که پیش از خرید آسانسور باید به آن­ها توجه داشته باشید

همان­طور که پیش از این هم اشاره کردیم، طراحی آسانسور فرآیندی است که پیش از خرید آسانسور باید به نکات مهمی در رابطه با آن، توجه داشت. ما در ادامه سعی می­کنیم 7 نکته مهم و ضروری را که می­توانند در بهبود طراحی آسانسور شما سهیم باشند، اشاره کنیم.

 1. طراحی آسانسور را در دیقه نود شروع نکنید!

لطفا در همان وهله اول به این نکته توجه داشته باشید که طراحی آسانسور چیزی نیست که بتوانید آن را به لحظه آخر بسپارید. چرا که پروژه ساختمان می­تواند تاثیر زیادی بر روی طراحی آسانسور داشته باشید و معکوس این رابطه نیز صادق است. به عنوان مثال اگر از همان اول طراحی آسانسور را آغاز کنید، می­توانید فضای کافی و دقیق آسانسور را در پروژه مطرح کنید و بعدها با مشکل کمبود فضا یا نقص در سازه مواجه نشوید. همچنین که فرآیند نهایی شدن طراحی تا مرحله آخر نصب، می­تواند به طول بی­انجامد و بهتر است که حتما زمان کافی برای این فرآیند وجود داشته باشد. از سوی دیگر، اگر طراحی را زود شروع کنید، می­توانید تا پایان اتمام پروژه بدون استرس و عجله، اصلاحات لازم را انجام دهید و به همین سبب آسانسور کامل و ایمنی خواهید داشت که دیرتر به فرآیند بازسازی و نوسازی نیازمند خواهد شد.

 • بر اساس کاربرد ساختمان، دست به طراحی بزنید

یکی دیگر از مهم­ترین نکاتی که باید در اجرای پروژه طراحی آسانسور به آن دقت شود، درک کاربرد آسانسور است. اگر به عنوان یک شرکت متخصص در حوزه طراحی، تولید، فروش و نصب آسانسور فعالیت دارید، باید بدانید که طراحی درست و سازگار آسانسور، مبتنی بر درک کامل نوع استفاده از آن یا کاربردی مورد نظر در ساختمان است. به این معنا که باید با مشتری مکالمات دقیقی داشته باشید تا از محتوای کاربرد آسانسور اطلاع پیدا کنید. به احتمال زیاد فرد سفارش دهنده از جزئیات کار اطلاعی ندارد و دقیقا نمی­داند که چه چیزی می­تواند برای ساختمان او مناسب باشد، وظیفه شرکت طراح دقیقا همین است که بر اساس صحبت با او، عوامل موثر را شناسایی کرده ومنجر به بهبود انجام پروژه شود. در این میان طراح موظف است سوالاتی مانند موارد زیر را از سفارش دهنده بپرسد:

 • حداکثر ظرفیت آسانسور باید چقدر باشد و چند نفر ممکن است در یک زمان از آسانسور استفاده کنند؟
 • آیا آسانسور برای یک مجموعه شلوغ مانند رستوران، هتل، باشگاه و.. است؟
 • در چه زمانی استفاده از آسانسور بیش از سایر زمان­ها است؟
 • آیا به آسانسور اختصاصی برای جابجایی آتشنشانان یا افراد معلول (مانند کسانی که از ویلچر استفاده می­کنند)، وجود دارد؟
 • آیا ممکن است که افراد از آسانسور برای جابجایی وسایل بزرگ استفاده کنند؟
 • آیا آسانسور باید برای سرویس دهی طبقات مورد استفاده در پارکینگ نیز طراحی شود؟

و سوالاتی از این دست که به اجرای دقیق طراحی کمک شایانی می­کند.

 • پایه­ ها و سقف آسانسور را تحلیل کنید

چاه آسانسور یکی از مواردی است که با اندازه گودال رابطه مستقیمی دارد و بر روی سرعت آسانسور تاثیر می­گذارد. ما نمی­خواهیم وارد مسائل فنی شویم که فرد سفارش دهنده را گیج و گمراه کند، تنها قصد داریم بگوییم که جزئیات می­توانند تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد آسانسور داشته باشند. به این صورت که اگر سرعت آسانسور برای شما فاکتور قابل توجهی است، نباید از اندازه گودال به سادگی عبور کنید.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا آسانسور به موتورخانه نیاز دارد؟ یا آیا موتورخانه در بالای چاهک آسانسور قرار خواهد گرفت؟.. همچنین تخمین هزینه، به عنوان موضوع بسیار مهم و قابل بحثی تلقی می­شود که در هر بخش از پروژه ساختمانی باید به صورت دقیق انجام شود؛ لذا برای تهیه نقشه و برآورد هزینه، لازم است که ابعاد آسانسور را در سریع­ترین زمان ممکن بدانید. این یعنی بسیار اهمیت دارد که فرآیند ساخت و ساز را بدون اطلاع از ابعاد دقیق آسانسور، آغاز نکنید. در صورتی که این کار را انجام دهید، تصمیمات شما بسیار محدود خواهد شد و در بحث سرعت قابل قبول آسانسور دچار مشکل خواهید شد.

 • ظاهر و زیبایی آسانسور را فراموش نکنید

لطفا ظاهر آسانسور را به فراموشی نسپارید و اینگونه فکر نکنید که سفر افراد با آسانسور بسیار کوتاه است و ظاهر آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار نیست. طراحی دکوراسیون برای برخی از ساختمان­ها اهمیت بسیار ویژه­ای دارد و ممکن است که در طراحی آسانسور، تزئین کابین نیز به شرکت شما محول شده باشد؛ برای همین هم باید تناسب فضای داخلی آسانسور را در نظر بگیرید و و به طراحی دکوراسیون ساختمان توجه داشته باشید. در این مسیر باید در مورد پانل­های دیوار آسانسور، کف­پوش و طراحی­های متفاوت هرکدام اطلاعات کافی به دست آورید و همچنین در خصوص جنس تجهیزات مورد استفاده مانند فولاد ضد زنگ یا شیشه و… بحث کنید.

 • از قوانین طراحی پیروی کنید

مانند هر تکنولوژی دیگری، برای آسانسورها نیز مجموعه­ای از استانداردها، مقررات ایمنی  کدهای امنیتی وجود دارند که باید رعایت شوند. در واقع این کدها همیشه در حال بروزرسانی هستند و تقریبا می­توان گفت که سیستم آسانسور برای هر منطقه خاص متفاوت است که پس از مدتی طراحی می­توان در آن حیطه متخصص شد. این نکته یک مورد فنی و تخصصی است که عموما اشخاص سفارش دهنده اطلاعی در رابطه با آن ندارند و در واقع نیازی هم به دانستن آن­ها وجود ندارد، تنها باید توجه داشته باشید که شرکت مورد انتخاب شما در مورد تمام قوانین طراحی و نحوه پیروی از هرکدام اطلاع داشته باشد، یا به بیانی دیگر در حیطه کاری خود کاملا متخصص باشد.

 • ایمنی آسانسور را دست کم نگیرید

با وجود اینکه امنیت، تنها یک واژه است اما هزاران جان در بطن این واژه نهفته­اند. برای همین باید به ایمنی آسانسور توجه داشت. در واقع آنچه که تا حد زیادی در امنیت آسانسور دخیل است، قطعاتی می­باشد که قالب آسانسور را می­سازند. به گونه­ای که مشخصات فنی، برند و تجهیزات ایمنی باید به صورت کامل مشخص شده و در زمان نصب آسانسور نیز تطبیق داده شوند.

 • طراحی آسانسور را به یک شرکت متخصص بسپارید

ابتدا لازم است بدانید که طراحی آسانسور یک بخش منحصربه­فرد و چالش­انگیز است که می­تواند فرآیند بسیار مهمی برای اجرای درست پروژه ساختمانی به شمار آید. چرا که آسانسور یک وسیله جابجایی عمومی در ساختمان است که اگر عملکرد آن دچار تداخل شود، همه اعضای ساختمان و مراجعین دیگر، نارضایتی خود را اعلام خواهند کرد.

از سوی دیگر طبق تمام نکاتی که در خصوص اهمیت برخی فاکتورها مانند استانداردها و نکات ایمنی یا سازگاری با دکوراسیون داخلی و.. گفته شد، باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که شرکتی می­تواند تمام این اصول و استانداردها را به درستی اجرا کرده و رعایت کند که در این زمینه از تبحر و دانش کافی برخوردار باشد.

شرکت داتام فراز به عنوان یک گروه متبحر و متخصص در حیطه فروش، نصب و تعمیرات آسانسور و پله برقی، در زمینه طراحی مهندسی به همراه ارائه قطعات با کیفیت، نصب دقیق و تحویل آسانسور ایمن و کاربردی نیز از دانش و مهارت لازم برخوردار است و می­تواند در مسیر طراحی آسانسور با تمام توانایی، تجربه و مهارت خود همراه شما باشد.

در نهایت امیدواریم مطالب ارائه شده، مفید واقع شوند و طراحی آسانسور کاملا مهندسی و درست انجام شود. همچنین خوب است اشاره کنیم که افزون بر 7 مورد عنوان شده، خوب است پیش از تهیه آسانسور در خصوص سیستم آسانسور مورد نیاز، ارزیابی سرویس و خدمات فروشنده، تعداد مناسب آسانسور برای ساختمان، طول عمر آسانسور و.. با شرکت مورد نظر صحبت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید